Super greens alebo tiež zelené superpotraviny sú medzi ľuďmi so záujmom o životný štýl mimoriadne populárne. Chlorella, spirulina, maca alebo najnovší hit ashwagandha predstavujú “výživové bomby” so širokým spektrom prospešných účinkov pre zdravie. Ako si vybrať ten pravý zelený prášok pre zdravie a prečo ho zaradiť do jedálnička?
Čo sú zelené superpotraviny?
Pojem zelené superpotraviny, resp. “super greens” sa prvýkrát objavil v 20. storočí v kontexte objavu a popularizácie rias ako spirulina a chlorella. Boli to tieto zelené riasy, ktoré viedli k rozšíreniu konceptu „superpotravín“ vo vedeckej i populárnej literatúre. Ďalšie štúdie neskôr len potvrdili to, čo ľudia intuitívne vedeli po stáročia: zelené rastliny a zelenina predstavujú mimoriadne bohatý zdroj živín [1].
Majú totiž veľmi bohatý obsah vitamínov (napríklad vitamínu K, C, a skupiny B), minerálov (ako železo, vápnik, horčík) a antioxidantov [1]. Aj chlorofyl hrá svoju rolu: nielenže pomáha pri detoxikácii organizmu, ale má aj protizápalové a antibakteriálne účinky.
Čo všetko patrí na zoznam zelených superpotravín?
Z hľadiska pôvodu ich môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín. Prvú tvoria druhy pochádzajúce z tradičného poľnohospodárstva, ktoré sú súčasťou ľudskej stravy už stáročia. Druhú skupinu predstavujú rastliny a riasy z exotickejších oblastí, ktoré začali byť objektom moderného výskumu len relatívne nedávno.
- Tradičné druhy – špenát, kel, zelený jačmeň, žihľava
- Exotické druhy – chlorella, spirulina, moringa, maca, ashwagandha
Všetky tieto zelené superpotraviny sú nielen výživné, ale aj všestranné – dajú sa konzumovať v práškovej forme ako doplnky, pridávať do smoothies alebo zaradiť do jedálnička v čerstvej podobe.
Zloženie zelených superpotravín: ktoré látky zaručujú ich účinnosť?
Zelené superpotraviny sú ospevované pre svoje výnimočné zdravotné prínosy. Čo presne sa však skrýva za ich zelenou silou? Toto sú kľúčové zložky, ktoré zaručujú ich účinnosť:
- Chlorofyl – podporuje detoxikáciu a hojenie rán.
- Antioxidanty – chránia bunky a spomaľujú starnutie.
- Vitamín C – posilňuje imunitu a zlepšuje vstrebávanie železa.
- Vitamín K – je dôležitý pre zrážanlivosť krvi a zdravé kosti.
- Železo – je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek.
- Vláknina – podporuje trávenie a reguluje hladinu cukru v krvi.
- Omega-3 mastné kyseliny – prispievajú k zdraviu mozgu a srdca.
- Bielkoviny – sú dôležité pre rast svalov a imunitný systém.
- Horčík – uvoľňuje svaly, znižuje stres a podporuje spánok.
- Kyselina listová – podporuje vývoj nervovej sústavy a tvorbu DNA.
- Adaptogény – pomáhajú zvládať stres a znižujú únavu.
Ako vidíš, tieto zelené poklady sú doslova nabité životodarnými látkami. Stačí ich pridať do smoothie, jogurtu alebo ovsenej kaše, zamiešať do šalátov, polievok alebo omáčok a kus “životabudiča” môžeš prijať každý deň.
Aké sú účinky zelených superpotravín?
Zelené superpotraviny sú skvelým zdrojom živín, no každá má svoje špecifické účinky. Ako si vybrať tú najlepšiu? Pri výbere tej pravej zelenej superpotraviny zváž, čo najviac potrebuješ.
- Ak chceš podporiť detoxikáciu – Vyber si chlorellu. Pomáha viazať a odvádzať ťažké kovy ako olovo, kadmium či meď [7]. Mladý jačmeň zase podporuje čistenie tela vďaka chlorofylu.
- Na zvýšenie energie a vitality – Spirulina a moringa sú bohaté na bielkoviny, železo a vitamíny skupiny B. Pomáhajú pri únave a podporujú regeneráciu.
- Pre hormonálnu rovnováhu a libido – Maca môže podporiť libido aj fyzickú výkonnosť. Pomáha mužom aj ženám, najmä v menopauze [10].
- Na zvládanie stresu a lepší spánok – Ashwagandha je adaptogén, ktorý znižuje stres a pomáha telu lepšie zvládať záťaž [11].
- Na podporu imunity – Moringa má veľa vitamínu C a antioxidantov. Pšeničná tráva obsahuje chlorofyl, ktorý môže podporiť prirodzenú obranyschopnosť tela.
- Na podporu trávenia a čistenie čriev – Pšeničná tráva a mladý jačmeň obsahujú vlákninu a enzýmy, ktoré prospievajú črevám.
- Pre zdravú pleť a spomalenie starnutia – Spirulina a chlorella obsahujú antioxidanty ako beta-karotén a fikocyanín. Pomáhajú chrániť bunky pred poškodením [9].
Vyber si zelený životabudič od ORIN Body
Najlepšie zelené superpotraviny sú tie, ktoré ponúkajú široké spektrum živín, preukázateľnú kvalitu a sú preukázateľne prospešné pre zdravie. V našej ponuke nájdeš 4 takéto výnimočné zelené superpotraviny. Zisti, prečo môžu byť prospešné aj pre teba!
👉 Chorella a jej účinky
Sladkovodná riasa chlorella patrí medzi najbohatšie prírodné zdroje chlorofylu a je ideálna zelená superpotraviny na detox [6]. Obsahuje až deväť esenciálnych aminokyselín. Je obzvlášť cenená pre svoju schopnosť viazať a odstraňovať ťažké kovy a toxíny [8], čím podporuje zdravie pečene a obličiek. Okrem detoxikácie pomáha posilňovať imunitný systém, podporuje zdravé trávenie a zlepšuje hladinu energie.
Zvoľ si ju, ak:
- Potrebuješ prečistiť organizmus od toxínov a ťažkých kovov.
- Chceš podporiť zdravie pečene a obličiek.
- Potrebuješ doplniť vitamín C.
- Hľadáš prírodný spôsob na posilnenie imunity a trávenia.
- Máš problémy s nedostatkom železa alebo anémiou.
- Trpíš vysokým tlakom a hľadáš prírodný spôsob, ako znížiť cholesterol a triglyceridy v krvi.
👉 Spirulina a jej účinky
Táto modro zelená sladkovodná riasa rastie v alkalických jazerách tropických a subtropických oblastí a je považovaná za jeden z najvýživnejších prírodných zdrojov na svete. Už stáročia sa využíva pre svoj vysoký obsah bielkovín, vitamínov a antioxidantov [5]. Spirulina je známa svojou schopnosťou dodávať energiu, posilňovať imunitný systém, regulovať hladinu cukru v krvi a podporovať detoxikáciu organizmu [2]. Keďže zlepšuje metabolizmus tukov, je to vhodná zelená superpotravina na podporu chudnutia, ale tiež vhodná superpotravina pre športovcov.
Zvoľ si ju, ak:
- Chceš prirodzene podporiť svoju energiu a vitalitu.
- Hľadáš výživový doplnok bohatý na bielkoviny, vhodný aj pre vegetariánov a vegánov.
- Chceš posilniť imunitný systém a ochrániť bunky pred oxidačným stresom.
- Potrebuješ podporiť detoxikáciu a zlepšiť metabolizmus.
👉 Maca a jej účinky
Maca, koreňová zelenina rastúca v drsných podmienkach peruánskych Ánd, je už stáročia cenená pre svoje výnimočné nutričné vlastnosti a zdravotné benefity. Je bohatá na aminokyseliny, vápnik, draslík a železo, ale obsahuje taktiež fosfor, meď, mangán, zinok a ďalšie stopové prvky. Je známa svojou schopnosťou zvyšovať energiu a bojovať proti únave, čo ocenia najmä ľudia s aktívnym životným štýlom. Tradične sa maca používa na podporu plodnosti a sexuálneho zdravia u mužov aj žien. Môže tiež pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky menopauzy [4].
Zvoľ si ju, ak:
- Potrebuješ sa zotaviť z únavy a vyčerpanosti.
- Chceš zvýšiť energiu a fyzickú výdrž.
- Hľadáš prírodnú podporu hormonálnej rovnováhy - u mužov aj u žien.
- Potrebuješ zlepšiť libido a sexuálne zdravie.
- Chceš zmierniť príznaky menopauzy a PMS.
👉 Ashwagandha a jej účinky
Indický ženšen alebo zimná čerešňa. Aj to sú “druhé mená” ashwagandhy, rastliny ktorá je populárna v indickej ajurvéde. Je vyhľadávaná najmä ako prírodný prostriedok, ktorý podporuje zmiernenie stresu a úzkosti [3]. Táto pozoruhodná bylina je známa svojou schopnosťou udržať stresový hormón kortizol na uzde. Je ako stvorená pre športovcov, ktorí potrebujú poriadnu dávku energie. Využíva sa aj na zvýšenie libida u mužov a žien, zlepšenie sústredenia a zlepšenie spánku.
Zvoľ si ju, ak:
- Chceš znížiť stres, úzkosť a nervové napätie.
- Máš problémy so spánkom a hľadáš prírodnú podporu pre lepší oddych.
- Potrebuješ zvýšiť sústredenie a mentálnu výkonnosť.
- Hľadáš prírodný adaptogén na zvládanie fyzickej a psychickej záťaže.
Zhrnutie
Nutričné "bomby" ako spirulina, chlorella, maca či ashwagandha ponúkajú koncentrovanú dávku vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok. Či už sa obávaš nedostatku živín v strave, si vegán, športovec, alebo len hľadáš spôsob, ako sa lepšie vysporiadať so stresom a únavou, zelené superpotraviny sú tu pre teba. So značkou ORIN Body máš navyše ešte jednu výhodu - všetky naše supergreens sú vyrábané na Slovensku, vďaka čomu si vyberáš skutočne kvalitné zelené superpotraviny.
Použitá literatúra:
- Kumar, D. – Kumar, S. – Sheikhar, C. Nutritional Components in Green Leafy Vegetables: A Review. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry, 2020, roč. 9, s. 2498-2502. Dostupné na: https://www.phytojournal.com/archives/2020/vol9issue5/PartAI/9-5-258-155.pdf
- Verma, A. K. – Dewangan, K. – Daunday, L. a kol. Spirulina as Functional Food: Insights into Cultivation, Production, and Health Benefits. Journal of Applied Pharmaceutical Research, 2024. Dostupné na: https://doi.org/10.69857/joapr.v12i5.788
- National Institutes of Health – Office of Dietary Supplements. Ashwagandha - Health Professional Fact Sheet. Dostupné na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Ashwagandha-HealthProfessional/
- Ulloa Del Carpio, N., Alvarado-Corella, D., Quiñones-Laveriano, D., Araya-Sibaja, A., Vega-Baudrit, J., Monagas-Juan, M., Navarro-Hoyos, M., & Villar-López, M. (2024). Exploring the chemical and pharmacological variability of Lepidium meyenii: a comprehensive review of the effects of maca. Frontiers in Pharmacology, 2024, roč. 15. Dostupné na: https://doi.org/10.3389/fphar.2024.1360422
- Sawicka, B., Gaur, K., Wal, A., a kol. (2024). Exploring the Nutritional and Medicinal Potential of Spirulina. Natural Resources for Human Health, 2024. Dostupné na: https://www.nrfhh.com/Exploring-the-Nutritional-and-Medicinal-potential-of-Spirulina,188021,0,2.html
- Lee, I., Tran, M., Evans-Nguyen, T., Stickle, D. M., Kim, S., Han, J., Park, J. Y., & Yang, M. (2015). Detoxification of chlorella supplement on heterocyclic amines in Korean young adults. Environmental Toxicology and Pharmacology, 2015, roč. 39, s. 441-446. Dostupné na: https://doi.org/10.1016/j.etap.2014.11.015
- Bukhari, S., Tahir, M. F., Akhter, N., Anjum, F., Anwar, H., & Mustafa, G. (2018). Phylogeny and comparative modeling of phytochelatin synthase from Chlorella sp. as an efficient bioagent for detoxification of heavy metals. Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents, 32(5), 1191–1197.
- Kumar, R., Frankilin, J., & Raj, S. P. (2013). Accumulation of heavy metals (Cu, Cr, Pb and Cd) in freshwater micro algae (Chlorella sp.). Journal of Environmental Science & Engineering, 55(3), 371–376.
- Huang, Z. Y., Li, L. P., Huang, G., Yan, Q. P., Shi, B., & Xu, X. (2009). Growth-inhibitory and metal-binding proteins in Chlorella vulgaris exposed to cadmium or zinc. Aquatic Toxicology, 91(1), 54–61.
- Gonzales, G. F., Cordova, A., Vega, K., Chung, A., Villena, A., Góñez, C., & Castillo, S. (2001). Effect of Lepidium meyenii (Maca) on sexual desire and its absent effect on serum testosterone levels in adult healthy men. Brazilian Journal of Medical and Biological Research, 34(7), 901–909.
- Lopresti, A. L., Smith, S. J., Malvi, H., & Kodgule, R. (2019). An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. Journal of Psychiatric Research, 122, 193–202.