Posilnenie imunity - dôležitý krok na ceste k zdraviu celej rodiny

V jesennom a zimnom období sa často stretávame so zvýšenou chorobnosťou, ktorá výrazne ovplyvňuje to, ako dokážeme fungovať v našom každodennom živote. Počasie nám až tak nepraje, von sa nám chce oveľa menej a choroby sa nám priam lepia na päty. Preto je na jeseň a v zime ešte oveľa dôležitejšie systematické posilnenie imunity. 

V tomto období číhajú vírusy a baktérie doslova všade naokolo. Uzavreté alebo málo vetrané priestory sú ideálnym priestorom na šírenie chorôb, predovšetkým respiračných ochorení. Stačí, že ochorie jeden člen rodiny. Zastaviť následný kolotoč chorôb je bez silnej imunity mimoriadne ťažké. Dobrou správou je, že si aj v tejto oblasti vieme pomôcť a posilniť imunitu seba aj celej rodiny.

Ako sa tvorí imunita

Pojmom imunita je v biológii označovaná odolnosť živého organizmu voči pôvodcovi choroby, jedu alebo určitej látke. Je to teda schopnosť organizmu úspešne reagovať na podnety, s ktorými sa stretáva a vytvárať voči nim protilátky. Protilátky v našom imunitnom systéme pri ďalšom stretnutí rozpoznajú nežiadúce patogénne látky ako vírusy a baktérie, s ktorými sa už predtým stretli. Na základe predchádzajúceho stretnutia ich rozoznajú a použijú správny nástroj na boj s nimi a zničili ich. 

V bežnom živote, obzvlášť pri deťoch, nás najviac trápia vírusy a baktérie, s ktorými sa stretávame veľmi často. Naše telo sa musí naučiť, ako sa im brániť. Aby to dokázalo, musí sa s nimi reálne stretnúť, spoznať a naučiť sa, ako s nimi bojovať. Na základe takéhoto predchádzajúceho stretnutia ich vie pri ďalšom stretnutí rozoznať a nasadiť na boj s nimi tie správne protilátky. 

Ak sa nad princípom fungovania imunity hlbšie zamyslíme z tohto uhla pohľadu, bude nám jasné, že nie je možné vyhnúť sa všetkým chorobám. Rovnako nám to pomôže pochopiť, prečo sú malé deti tak často choré. Detská imunita musí dozrieť, telo sa musí s vírusmi a baktériami stretnúť, aby ich následne dokázalo identifikovať a rýchlo s nimi bojovať. Takže naozaj nevieme ovplyvniť zdravie a imunitu detí tak, že vôbec nebudú choré. Môžeme ale pre dieťa a jeho organizmu vytvoriť dobré podmienky na to, aby sa s nimi vedelo vysporiadať. A hlavne, aby tak vedelo urobiť čo najrýchlejšie.

Základné pravidlá na podporu a posilnenie imunity

Nepovieme nič nové, keď zdôrazníme, že najlepším spôsobom ako podporiť imunitu, je zdravo žiť. A platí to tak pre deti, ako aj pre dospelých. Zdravý životný štýl pokrýva všetky najdôležitejšie oblasti, ktoré ovplyvňujú našu imunitu.

Zdravá strava a pohyb sú alfou a omegou akýchkoľvek snáh o zvýšenie imunity. Obzvlášť v jesenných a zimných mesiacoch, kedy je oslabená imunita problémom mnohých z nás. Naše telo potrebuje na svoju činnosť energiu. O tom, či ju má, a či jej má dostatok, rozhoduje to, aké palivo mu dodávame. Nutričná hodnota a zloženie stravy výrazne ovplyvňuje, akým spôsobom naše telo funguje. Dostatočný príjem vitamínov, minerálov, vlákniny, ale aj správny druh a pomer bielkovín, sacharidov a tukov rozhodujú o tom, ako procesy v tele fungujú.

Pridaním pohybu ovplyvníme rýchlosť týchto procesov. Zlepšíme prekrvenie organizmu a tým zrýchlime aj dopravu výživných látok a imunitných buniek po celom tele. Ideálne je zaradiť pohyb na čerstvom vzduchu, v čo najmenej znečistenom prostredí. Ale aj pohyb v posilňovni je na posilnenie imunity rozhodne lepší, ako žiadny pohyb. Kombinácia zdravej stravy a dostatočného pohybu je ten najlepší spôsob, ako naštartovať imunitu.

Vplyv vlákniny na imunitu

Často si neuvedomujeme, aký veľký vplyv na imunitu má naše črevné zdravie. Imunitu a zdravie čriev výrazne ovplyvňuje črevný mikrobiom – súbor mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v našom čreve a ovplyvňujú to, ako dokáže organizmus zareagovať na cudzorodé prvky, s ktorými sa stretne. A samozrejme, ako rýchlo to dokáže. 70 až 80 % našej imunity totiž sídli v črevách.

Aby boli črevá v dobrej kondícii a pomáhali nám s prekonávaním chorôb, potrebujú byť dobre vyživené. Zdravé, dobre vyživené črevá sú osídlené zdraviu prospešnými mikroorganizmami, ktoré nám pomáhajú bojovať s patogénmi. Prijímaním zdravej stravy s dostatočným množstvom vlákniny dodávame mikrobiómu potravu a doslova si ho živíme.

Prijímať dostatočné množstvo vlákniny nie je úplne jednoduché a chce to dobré plánovanie jedálnička. Ruku na srdce, zjete denne odporúčaných 5 porcií ovocia a zeleniny? Ešte ťažšie je dosiahnuť dostatočný príjem vlákniny u detí. A bez vlákniny sa prostredie pre rast dobrých baktérií v našom tráviacom systéme jednoducho nevytvorí. Pre optimálne zdravie tráviacej sústavy je nevyhnutné, aby bola v strave zastúpená aj rozpustná, aj nerozpustná vláknina.

Ak nie je v črevách to správne osídlenie, nemôže ani imunita fungovať tak dobre a tak rýchlo, ako by sme si želali. Vitamíny a doplnky, ktoré užívame na podporu obranyschopnosti organizmu pri chorobe, majú v takom prípade len obmedzené pole pôsobnosti.

Ako naštartovať imunitu

Zo všetkého, čo sme napísali vyššie už asi tušíte, čo vám chceme povedať: cesta k posilneniu imunity vedie cez vyživené črevo a mikrobiom. Základom je zdravá strava a zdravý pohyb. Samozrejme, pomôcť si môžete aj výživovými doplnkami na podporu imunity. Vyberajte si ale také, ktoré riešia imunitu komplexne. Doplniť vitamín C je super, ale oveľa viac vám pomôže, ak stavíte na komplexné výživové doplnky, ktoré okrem prísunu vitamínov pomôžu vyživiť aj vaše črevo.

Na podporu imunity u detí odporúčame komplexný výživový doplnok na posilnenie imunity ORIN Imunko. Kombinuje viacero účinných látok prírodného pôvodu:

  • akáciovú vlákninu, ktorá sa na rozdiel od iných vláknin uvoľňuje 24 - 48 hodín a vstrebáva sa po celej dĺžke čreva, nielen v jeho prvej tretine. Pozitívne vplýva na detské črevá.
  • oligosacharidy materského mlieka, ktoré podporujú imunitné funkcie, pomáhajú pri rozvoji mozgu a vyživujú prospešnú črevnú mikroflóru,
  • vlákninu zo smrekovca západného, ktorej pozitívne účinky na dýchacie cesty, ochranu proti infekciám a bežnému prechladnutiu preukázala aj klinická štúdia,
  • Beta 1,3/1,6 Glukán, druh vlákniny, ktorý pomáha posilňovať obranyschopnosť tela a aktivovať imunitný systém,
  • výťažok z plodov Malpígie holej, ktorý je silným zdrojom prírodného, dobre vstrebateľného vitamínu C,
  • extrakt z plodov rakytníka, ďalší prírodný zdroj vitamínu C,
  • horčík a zinok, minerály, ktoré prispievajú k udržaniu zdravých kostí, zubov a nechtov.

Na posilnenie imunity u dospelých je vhodné použiť rovnaké zásady – zdravá strava v kombinácii s pohybom dokážu naozaj divy. Keďže u dospelých dochádza k výraznému ovplyvneniu imunity prostredníctvom vonkajších faktorov ako je sedavé zamestnanie, stres, nedostatok pohybu, je vhodné podporiť zdravie črevného mikrobiómu aj cieleným doplnením probiotík, prebiotík a doplnkov na podporu výživy čriev – ORIN Fiber, ORIN Probio+, ORIN Mikrobiome Boost.

Malá rada na záver:

Akokoľvek bombasticky znejú popisy niektorých prípravkov na podporu imunity, pamätajte, že žiadny prípravok nerobí zázraky, a už vôbec nie na počkanie.  Dôležitý je výber správnych výživových doplnkov a ich systematické, dlhodobejšie užívanie. Choroby sú bežnou súčasťou nášho života a z času na čas ich musíme prekonať. Dôležité je, aby to nebolo príliš často a aby sme sa z nich čo najskôr zotavili. S tým vieme nášmu organizmu pomôcť, máme na to účinné spôsoby a prostriedky.